Roztoči a alergie

 

O LŮŽKOVINÁCH Z PEŘÍ

Průměrný člověk stráví jednu třetinu svého života spánkem. Tato důležitá část dne slouží k zotavení. „Doplňujeme“ tak energii pro další den - tělo i mysl regeneruje. Podmínky pro zdravý a klidný spánek by měly být přizpůsobeny individuálním potřebám každého jedince.

Existuje mnoho výhod, které mají přírodní náplně z peří a prachového peří. Pro každé roční období lze nalézt ideální přikrývku. Peří vytváří pro člověka ideální podmínky pro komfortní spánek. Přikrývky z peří jsou lehké, člověk se pod nimi rychle zahřeje, během spánku výborně regulují tepelné klima a v neposlední řadě v kombinaci s kvalitní bavlněnou sypkovinou pohlcují nepřetržitě tělesnou vlhkost. Její zbytky pak při denním provětrání peřiny tyto přírodní materiály velice rychle odvádí.

 

CO O ALERGII NA ROZTOČE ŘÍKÁ VĚDA

Mnoho povyku pro nic

Musí se alergici na roztože opravdu vzdát komfortu spánku v lůžkovinách z peří? Ne, nemusí. Přestože je tato otázka již dlouho zodpovězena, stále se o ní vášnivě diskutuje. Mnozí z nás mají stále ještě vůči péřovým lůžkovinám předsudky a obávají se, že právě peřiny jsou vyhledávaným místem výskytu roztočů.

Mohlo by na tom něco být?

Dr. Hans Jürgens, ředitel Institutu pro průmyslovou antropologii na univerzitě v Kielu, chtěl přijít této věci na kloub a provedl výzkum, aby tento problém objasnil. Výsledky potvrzují, že lidé s alergií na roztoče spí na lůžkách s péřovými lůžkovinami velmi dobře a pohodlně, a že lze tyto přírodní materiály  dokonce doporučit pro alergiky jako velmi vhodné.

Praktické testy vypovídají více než studium a teorie

Laboratorní testy ukázaly, že lůžkoviny z peří a prachového peří nemají žádnou souvislost s věštím či menším výskytem roztočů. Dr. Jürgens provedl reprezentativní studii na používaných přikrývkách z různých domácností. Ve všech případech bylo zjištěno, že těchto přikrývkách a polštářích prakticky žádná zvířata nebyla.

Kde se roztoči cítí dobře

Alergii nezpůsobují roztoči samotní, nýbrž jejich výkaly a to jen při jejich větším výskytu. Z alergologického hlediska není přítomnost jednotlivých zvířat rozhodující. Roztoči se vyskytují v každé domácnosti, protože žijí ve stejných podmínkách prostředí jako člověk. Z tohoto důvodu je prakticky nemožné je zcela odstranit, aniž by byla zásadně obětována kvalita našeho bydlení. Protože je pro alergiky ohrožující jen hromadný výskyt těchto roztočů, bylo nejdříve zkoumáno, za kterých podmínek se roztoči rozmnožují do masivnějších výskytů.

Potrava roztočů

Roztoči se živí hlavně kožními šupinkami a to jak lidskými, tak i šupinkami kůže z našich domácích mazlíčků. Člověk vyprodukuje denně zhruba 0,5 až 1 gramu kožních šupinek, z nichž už 0,25 gramu může stačit jako potrava na měsíce několika tisícům roztočů. Jak se provedenými pokusy dokázalo, peří není na jídelníčku roztočů. Výsledek – roztoče neživí peří a prachové peří, nýbrž člověk.

Sypkovina jako bariéra

Z výsledků šetření vyšla zajímavá skutečnost – roztoči jsou příliš velcí, než aby se byli schopni dostat skrz tkaninu sypkoviny, která se svojí prodyšností řadí jako vhodná pro péřové náplně. Tyto sypkoviny zajišťují optimální výměnu tepla a vzduchu, jsou ale zároveň tak hustě utkané, že jimi nevylézá zpět ani jemné prachové peří. Navíc roztoči nejsou motivováni dostávat se za potravou do sypku s peřím, a sypek samotný pak pro ně představuje další bariéru, která jim brání v pohybu dovnitř.

 

Závěr: Jasné ANO péřovým náplním

Lidé s alergií na roztoče si mohou bez obav užívat výhod a pohodlí, které poskytují výrobky a lůžkoviny z prachového či jiného peří.

Jak ukazují výsledky pokusů, existují dva důvody, proč se v lůžkovinách s péřovými náplněmi nevyskytují prakticky žadní roztoči: Za prvé, roztoči se primárně živí kožními šupinkami a ne peřím a proto nevyhledávají možnosti dostat se do vnitř sypku. A druhým důvodem je nepřekonatelná bariéra průchodu roztočů tvořená samotnou sypkovinou.

Zroj: článek přeložen z www.nomite.de